Pokut Yaylası

Pokut Yaylası hakkında verilecek ilk bilgi Pokut’un, Karadeniz bölgesinin en güzide, en güzel ve sakin yaylalarından biri olmasıdır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Pokut yaylası, Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken gezilecek yerler arasında en mütevazı ve tarihi olarak eski olanlardan biridir. Her ne kadar Ayder yaylası ile neredeyse komşu olsa da ister istemez insan düşünmeden edememekte ‘Pokut yaylasında da kentsel dönüşüm olacak mı, ‘Yeşil Yol’ projesi buradan geçecek mi’ diye. Doğal olarak bilirsiniz özellikle son zamanlarda doğayı talan ediyoruz. Öyle ki son zamanlarda birçok kentte 14.000 dönüm arazi ‘yayla statüsü’ dışına çıkartılmıştır.

Biz yine dönelim Pokut yaylası bilgileri içeriğine. Öncelikle Pokut ne demek, bunu bilmek gerekir. Pokut kelimesi Ermenice bir kelimedir ve ‘rüzgârlı vadi’ anlamına gelmektedir. Pokut, Kaçkar Dağı’nın hemen kuzey sınırında bulunan ve genelde yağmurlu ve sisli olan enfes yaylalarımızdan biridir. 

Karadeniz Bölgemizin bu güzel yaylası, Rize’ye bağlı olmakla birlikte Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden 1,5 – 2 saatte, önce asfalt olan, sonrasında virajlı ve patika yoldan biraz daha genişçe ama çok kötü bir yoldan araçla ulaşılabilmektedir. Araç demiş olduğumuza bakmayın 4×4 araçların bile güçlükle çıktığı bir yoldur burası. Aslında Ayder yaylasına çok yakın olsa da (kuş uçuşu 6 km) doğal olarak bir yayladan diğeri dağlardan dolayı görülemez. Araçla çıkmak yerine Pokut yaylasına çeşitli ilçelerden günübirlik turlarla gidilmesi daha güvenlidir. Yaya olarak çıkacaksanız cidden çok zorlu parkuru vardır.

Paylaş: